StoliTRONIK  >  Hosti  >  Pavel Skokan

 

Pavel Skokan a jeho konstrukce zesilovače ve třídě A (JLH 1969)

Popis zapojení dle popisu pana Skokana:

Zapojení koncového stupně je v podstatě to, které používáte vy. Jen je doplněno o dva tranzistorové stupně. První kvůli zvýšení vstupní impedance a druhý jako napěťový zesilovač. Doplnil jsem je tam proto, že můj CD přehrávač nedokázal zesilovač plně vybudit. Ve schématu jsem to popsal.

 

 

Blokově popíšu celý zesilovač:

- zdroj je 2x 35 V/DC nesymetrické zapojení, pouze každý kanál má své vinutí transformátoru a diodový usměrňovací můstek. Filtrace 2x 40 mF. I tak je zvlnění asi 250 mV, ale slyšet to kupodivu není. Další pomocný zdroj je 12 V/DC pro napájení korekčního předzesilovače, indikátoru vybuzení a přepínače vstupů.

- korekční předzesilovač s LM 1036 (samozřejmě je možné ho přepínačem DIRECT překlenout a jít přímo na koncový stupeň), podle mě nejlepší integrované korekce) https://www.hadex.cz/w321-korekcni-predzesilovac-hifi-stavebnice/

- přepínač vstupů s IC SANYO CMOS 4052 - https://www.hadex.cz/w921a-prepinac-nf-vstupu-k-zesilovaci-v2-----stavebnice/

- indikátor vybuzení z Aliexpresu

- ochrana reproduktorů (pro napájení má svůj malý transformátor 15 V/AC) https://www.hadex.cz/w918a-zpozdene-pripojeni-reproduktoru-stavebnice/

- No a konečně koncový stupeň. Je postavený na součástkách, které jsem našel doma. Tišťák navržený na čtverečkovém papíru, ručně nakreslený a místem jsem nešetřil. Problémy se zákmity nemám. Ty blokovací kondenzátory proti rozkmitávání, jsou špatné kvůli horní mezní frekvenci a je to fakt až poslední možnost jak se zbavit zákmitů.

Trvalý odběr celého zesilovače ze sítě mám cca 130 W. Ty velké chladiče, mají po pěti hodinách provozu kolem 60°C.

 

Naměřené parametry:

- frekvenční  odezva je do 1 dB v pásmu 20 Hz - 50 kHz.

- měření jsem prováděl na odporové zátěži 6,8 Ohm, na které jsem bez viditelného zkreslení naměřil výkon 13,3 W (počítáno z efektivního napětí).

- Při zátěži 4 Ohm by pak maximální výkon byl 21,16 W.  Tento výkon jsem určil výpočtem, protože nemám zátěž 4 Ohm. Napětí na 4 Ohm zátěži jsem spočítal tak, že jsem změřil  výstupní impedanci zesilovače, která vychází okolo 0,3 Ohm. Výstupní napětí naprázdno se potom rozdělí v poměru impedancí zesilovače a zátěže 9,9V=9,2V+0,7V.

- přiložená měření z osciloskopu byla provedena nejprve na levém a následně v obdobném postupu na pravém kanálu.

Tabulka naměřených hodnot

Naměřené oscilogramy

 

 

Foto zesilovače